$('.cheque').click( function(){ alert('send cheque to'); }); Skip to main content

ಫ್ಲೋರಿಡಾ(ಅಮೆರಿಕ): “ಅಮೆರಿಕನ್ ಡ್ರೀಮ್’ ಪನ್ಪಿನ “ಕನ’ ಒಂಜೆನ್ ಉಡಲ್ಡ್ ದಿಂಜಾವೊಂದು ಬತ್ತ್‌ದ್, ಬಡಕಾಯಿದ ಅಮೆರಿಕೊಡು ಅಂಚೆನೇ ಕೆನಡಾ ದೇಶೊಲೆಡ್ ಬೇತೆ ಬೇತೆ ಕಡೆಟ್ ಉಪ್ಪುನಂಚಿನ ತುಳು ಬಾಂಧವೆರ್, ಏಪ್ರಿಲ್ ೧೪ ಬುಧಾರ ತುಳುನಾಡ್ದ ಪೊಸ ವರ್ಸದ ಬಿಸು ಪರ್ಬದಾನಿ, ಆಲ್ ಅಮೆರಿಕ ತುಳು ಅಸೋಸಿಯೇಶನ್(ಆಟ) ಪನ್ಪಿನ ಸಂಘಟನೆದ ಉದಿಪನ ಲೇಸ್ಅಂತರ್ಜಾಲೊಡು ನಡತ್ಂಡ್.

ಅಮೆರಿಕೊಡು ನಿಲೆ ಊರ್‍ದಿನ ದುಂಬುದ ಪೀಳಿಗೆಗ್ಲ ತುಳು ಬಾಸೆ, ಸಂಸ್ಕೃತಿ ಅಂಚೆನೆ ಪರಂಪರೆದ ಪೊಲಬು, ಅಭಿಮಾನನ್ ಒರಿಪಾದ್ ಬುಲೆಪಾವುನಂಚಿನ ಎಡ್ಡೆ ಉದ್ದೇಶೊಡು ಉದಿತಿನ ಸಂಘಟನೆನೇ “ಅಖಿಲ ಅಮೆರಿಕಾದ ತುಳುವೆರೆ ಅಂಗಣ’.ಕೋವಿಡ್ ಕಾರಣೊಡು ಝೂಮ್‌ಡ್ ವರ್ಚುವಲ್ ಆದ್ ನಡತಿನಂಚಿನ ಈ ಲೇಸ್‌ಡ್ ಸಂಘದ ಸಂಸ್ಥಾಪನಾ ಕಾಲಾದಿಗ್ (ರಡ್ಡ್ ವರ್ಸ) ನೇಮಕ ಆಯಿನ ಕಾರ್ಯಕಾರಿ ಸಮಿತಿದ ಪದುಕೆರ್, ಅಂಚೆನೆ ಅಕ್ಲೆನ ಕುಟುಮದಕುಲು ಅತ್ತಾಂದೆ ನಿರ್ದೇಶಕ ಮಂಡೊಳಿದ ಸದಸ್ಯೆರ್, ಪ್ರಾದೇಶಿಕ ರಾಯಭಾರಿನಕುಲು, ಸಲಹಾ ಸಮಿತಿದ ಸದಸ್ಯೆರ್ ಮಾತ ಅಕಲ್ನಕ್ಲೆನ ಇಲ್ಲದ ಚಾವಡಿರ್ದೇ ದೇವೆರೆಗ್ ತುಡರ್ ಅರ್‍ಲಾದ್ ತುಳು ಬಾಸೆ, ಸಂಸ್ಕೃತಿನ್ ಬುಲೆಪಾವುನಂಚಿನ ಎಡ್ಡೆ ಉದ್ದೇಶೊನ್ ದೀವೊಂದಿನ “ಆಟ’ದ ಉದಿಪನೆಗ್ ಸಾಕ್ಷಿ ಆಯೆರ್.ಪೊಸ ಕೂಟದ ಪದಾಧಿಕಾರಿನಕುಲು ಇಂಚ ಉಲ್ಲೆರ್.ಆಟ ಸಂಘಟನೆದ ಸುರುತ್ತ ರಡ್ಡ್ ವರ್ಸೊದ ಅವಧಿಗ್ ಗುರ್ಕಾರೆರಾದ್ ಭಾಸ್ಕರ್ ಶೇರಿಗಾರ್(ಬೋಸ್ಟನ್), ಒತ್ತು ಗುರ್ಕಾರೆರಾದ್ ಶಿರೀಶ್ ಶೆಟ್ಟಿ (ಅಟ್ಲಾಂಟ), ಕಾರ್ಯಂತೆರ್ ಆದ್ ಪ್ರಕಾಶ್ ಉಡುಪ (ಆಸ್ಟಿನ್), ಒತ್ತು ಕಾರ್ಯಂತೆರ್ ಆದ್ ಪೂಜಾ ಶೆಟ್ಟಿ (ಬೋಸ್ಟನ್), ಪಣವುದ ಗುರ್ಕಾರೆರಾದ್ ಸುಭಾಷ್ ಶೆಟ್ಟಿ (ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯ), ಒತ್ತು ಪಣವುದ ಗುರ್ಕಾರೆರಾದ್ ಫೆಡ್ರಿಕ್ ಫೆರ್ನಾಂಡಿಸ್ (ಬೋಸ್ಟನ್), ಅಂಚೆನೆ ನಿರ್ದೇಶಕ ಮಂಡೊಳಿದ ಗುರ್ಕಾರೆರಾದ್ ಶ್ರೀಧರ್ ಆಳ್ವ (ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯ) ಆಯ್ಕೆ ಆಯೆರ್.
ನಿರ್ದೇಶಕ ಮಂಡೊಳಿದ ಸದಸ್ಯೆರಾದ್ ಅಜಿತ್ ಭಾಸ್ಕರ ಶೆಟ್ಟಿ (ನ್ಯೂಯಾರ್ಕ್), ಡಾ. ಕೆ.ಪಿ.ಮೋಹನ್ ಚಂದ್ರ (ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯ), ಪ್ರಶಾಂತ್ ಕುಮಾರ್ (ಮಿಚಿಗನ್), ಪ್ರೀತಿ ಶೆಟ್ಟಿ (ಮಿನಿಯಪೊಲಿಸ್), ಡಾ. ರಾತ್ನಾಕರ ಶೇರಿಗಾರ್(ವರ್ಜೀನಿಯ), ಶ್ರೀವತ್ಸ ಬಲ್ಲಾಳ್(ಫಿಲಡೆಲ್ಫಿಯಾ), ಡಾ.ಸುಧಾಕರ್ ರಾವ್(ಬೋಸ್ಟನ್), ಅಂಚೆನೆ ಉಮೇಶ್ ಅಸೈಗೋಳಿ(ನಾರ್ತ್ ಕರೋಲಿನಾ) ಮೊಕುಲು ಈ ಸಂಘಟನೆದ ಬುಲೆಚ್ಚಿಲ್‌ಗ್ ಸೇವೆ ಮಲ್ಪರೆ ಉಲ್ಲೆರ್.ಸಲಹಾ ಸಮಿತಿ ಸದಸ್ಯೆರಾದ್ ಡಾ.ಭೀಮ್ ಭಟ್ (ಫಿಲಡೆಲ್ಫಿಯಾ), ಡಾ. ಗುರುಪ್ರಸಾದ್(ಫ್ಲೋರಿಡಾ), ಶ್ರೀಶ ಜಯಸೀತಾರಾಮ್ (ಚಿಕಾಗೊ), ಶ್ರೀವತ್ಸ ಜೋಶಿ(ವರ್ಜೀನಿಯಾ) ಬೊಕ್ಕ ಸುಧೀರ್ ಪ್ರಭು(ಬೋಸ್ಟನ್). ಪ್ರಾದೇಶಿಕ ರಾಯಭಾರಿ ಆದ್ ಅನಿತಾ ನಾಯಕ್, ಅಖಿಲ್ ಡಿಸೋಜಾ, ಕುಮಾರ್ ಶೆಟ್ಟಿ, ಪವಿತ್ರ ಶೆಟ್ಟಿ, ಪ್ರಜ್ವಲ್ ಶೆಟ್ಟಿ, ಪ್ರಸನ್ನ ಲಕ್ಷ್ಮಣ್, ರಿತೇಶ್ ಶೆಟ್ಟಿ, ಸಂತೋಷ್ ಶೆಟ್ಟಿ, ಶ್ರೀವಲ್ಲಿ ರೈ, ಸಿದ್ಧಾರ್ಥ ಶೆಟ್ಟಿ ಬೊಕ್ಕ ಉಮಾಶಂಕರ್ ಕಡಂಬಾರ್ ನೇಮಕ ಆತೆರ್.
ಇಡೀ ಲೋಕೊನೆ ಕಷ್ಟೊಡು ಉಪ್ಪುನಂಚಿನ ಈ ಸಮಯೊಡು ಒಂಜಿ ಬಾಸೆ, ಸಂಸ್ಕೃತಿದ ಭೌಗೋಳಿಕ ಮೂಲದ ಜನೊಕ್ಲೆನ್ ಪೂರ ಒಟ್ಟು ಮಲ್ತ್‌ದ್ ಒಂಜಾದ್ ತುಳುನಾಡ್ದ ಪೆರ್ಮೆನ್ ಒರಿಪಾವರೆ ದೂರದ ಊರಾಯಿನ ಅಮೆರಿಕೊಡು ಕೆಲಸ ಮಲ್ಪರೆ ದುಂಬು ಬತ್ತಿನ ಗುರ್ಕಾರೆ ಭಾಸ್ಕರ್ ಶೇರಿಗಾರ್ ಮೆರೆನ ದೂರದರ್ಶಿತ್ವ, ಬೊಕ್ಕ ಕಲ್ಪನೆನೇ ಆಟದ ಉದಿಪನೆಗ್ ಕಾರಣ.ಉಂದೆಕ್ಕ್ ಕಾರ್ಯಕಾರಿ ಸಮಿತಿದ ನಿರ್ದೇಶಕ ಮಂಡೊಳಿದ, ಪ್ರಾದೇಶಿಕ ರಾಯಭಾರಿನಕ್ಲೆನ, ಸಲಹಾ ಸಮಿತಿದ ಸದಸ್ಯೆರೆನ ಬೆರಿಸಾಯ, ಸಹಕಾರ ಉಂಡು. ಅಮೆರಿಕೊಡು, ಅತ್ತ್ಂಡ ಪರ ಊರುಡ್ ಪುಟ್ಟುದ್ ಬುಲೆಪುನ, ತುಳು ಅಪ್ಪೆ ಜೋಕುಲೆಗ್ ಆಯಿನಾತ್ ತುಳು ಬಾಸೆಡೆ ಪಾತೆರಿಯರೆ ಉಮೇದು ಕೊರ್ಪುನ ಮೂಲ ಉದ್ದೇಸೊನು ದೀವೊಂದು, ತುಳು ಸಂಸ್ಕೃತಿ ಬೊಕ್ಕ ಓದುನ ಬರೆಪಿನ ಆಸಕ್ತಿ
ಬುಲೆಪಾವುನ ವಿಚಾರೊಡು ಮಸ್ತ್ ಕಜ್ಜೊಲೆನ್ ಮಲ್ಪುನ ಉದ್ದೇಶೊನ್ ಸಂಘದ ಸದಸ್ಯೆರ್ ಪಾಡೊಂದೆರ್ ಪನ್ಪಿನವು ಉದಿಪನದ ಬಯ್ಯದ “ಪಟ್ಟಾಂಗ’ದ ಪೊರ್ತುಡು ಗೊತ್ತಾಂಡ್. ಬರ್ಪುನ ದಿನಕಲೆಡ್ ಅಮೆರಿಕದೊರ್ಮೆ ಉಪ್ಪುನ ತುಳು ಮೂಲದಕ್ಲೆನ್ “ಆಟ’ ಸಂಸ್ಥೆದ ಸದಸ್ಯತ್ವ ದೆತೊನಿಯರೆ ಪ್ರೋತ್ಸಾಹ ಮಲ್ತ್‌ದ್ ಸಂಘದ ಮೂಲ ಉದ್ದೇಶೊನು ನೆರವೇರಿಸಾವುನಂಚಿ ಗಮನ ಕೊರಿಯರೆ ನಿರ್ದಾರ ಮಲ್ತ್ಂಡ್.

ವರದಿ: ಶ್ರೀವಲ್ಲಿ ರೈ, ಫ್ಲೋರಿಡಾ, ಯುಎಸ್‌ಎ

Leave a Reply